Ištvermingas tikėjimas

Skaitiniai iš Išėjimo knygos ir Evangelijos parodo, jog ištvermė gali nuveikti tai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo neįmanoma. Išėjimo knygoje aprašytas mūšis tarp neseniai iš Egipto išėjusio Izraelio ir klajoklių amalekitų. Kol Mozė, stovėdamas ant kalvos, laiko rankas iškėlęs, pergalė lydi Izraelį, kai jis nuleidžia rankas, kovos sėkmė persimeta Amaleko pusėn. Galiausiai Aaronas ir Huras…

Tikėjimas ir dėkingumas

Geroje istorijoje visuomet išryškėja pagrindinė visiems suvokiama mintis. Tačiau dažnai pasakojime esama taip pat subtilesnių atspalvių, kuriems suvokti reikia istorinių bei kultūrinių žinių. Dviejų Karalių knygų autorius surinko ir užrašė daugelį iš kartos į kartą tautoje pasakotų istorijų. Autoriaus pagrindinis tikslas buvo atspindėti izraeliečių monarchijos istoriją ir parodyti, kaip Jahvė apreiškė savo valią per šią…

Tikėjimo užmokestis

Šio sekmadienio pirmasis ir trečiasis skaitiniai tarsi provokuoja mus. Ką Dievas nori mums pasakyti? Kokias išvadas galiu padaryti tuos skaitinius taikydamas savo gyvenimui? Ar įkvėptasis autorius iš tikrųjų galėjo taip parašyti? Antrajame skaitinyje galima įžvelgti apibendrintą atsakymą į anuos sunkius ir provokuojančius klausimus. Pranašas Habakukas gyveno laikotarpiu, kai Judo karalystei grėsė nauja stiprėjanti galybė. Žlugus…

Pomirtinis likimas

Skaitinyje iš Amoso knygos vaizduojamas nuodėmingas tautos pasileidimas, užtrauksiantis ištrėmimo bausmę. Izraelitai bus ištremti iš tos šalies, kurią jiems žadėjo Viešpats ir kurioje jis leidosi pažįstamas. Amosas pranašauja, kad Dievo bausmė – tiesioginis jo tautiečių laisvai pasirinkto gyvenimo būdo padarinys. Evangelijoje apie turtuolį ir Lozorių taip pat kalbama apie „tremtį” – nusidėjėlio nutolimą nuo Dievo….

Turtas – palaima ar prakeikimas?

Senajame Testamente, ypač ankstesnėse jo knygose, dažnai kartojama mintis, kad žemiškosios gėrybės yra Dievo palaimos ženklas. Jų reikia stropiai siekti, nes tai yra tarsi užmokestis už dorą gyvenimą. Abraomas buvo paragintas palikti savo gimtąją šalį, tačiau jam ir jo palikuonims buvo pažadėtas kitas didžiulis kraštas. Iš Abraomo kilusi tauta su ilgesiu laukė pažadėtos „pienu ir…

Džiaugsmas dėl to, kas buvo pražuvę

Visų trijų skaitinių tema yra atsiskyrimas nuo Dievo ir galutinis susivienijimas su juo. Šiandien mąstome apie tai, kas buvo prarasta ir vėl sugrąžinta, kas buvo išsklaidyta ir vėl suburta draugėn, – mąstome apie nuodėmę ir atleidimą. Pirmajame skaitinyje pasakojama, kaip izraelitai nesulaukę nuo Sinajaus kalno grįžtančio Mozės ir linkę dėl to kaltinti Dievą, nusiliedino aukso…

Raginimas atsisėsti ir pasvarstyti

Išminties knygos autorius gyveno anuometinėje mokslo sostinėje Aleksandrijoje. Šiame skaitinyje jis pateikia mokslinio humanizmo požiūrį: žinios nėra vien morališkai neutralus techninis bagažas. Mokslas – tai dieviškosios išminties atspindys. Tikėjimas yra šviesa, kuri nušviečia ir išplečia mokslinio pažinimo horizontus. Jo šviesoje žmogus randa visatos, istorijos ir ateities aiškinimo principus. Tiesa, tikėjimas nemoko atskirų mokslų techninių detalių,…

Nuolankiųjų karalystė

Šiuolaikinėje visuomenėje iniciatyva ir žmogiškosios pastangos yra laikomos sėkmės laidu. Pirmasis ir trečiasis skaitiniai šiuo požiūriu skamba kiek keistokai. Mums patariama ne siekti aukštesnių vietų, bet puoselėti nuolankumą. Ar iš tikrųjų tikėjimas draudžia svajoti apie aukštus ir sunkiai pasiekiamus dalykus? Išminčius Sirachas, gyvenęs antrajame amžiuje prieš Kristų, savo raštais veikiausiai kreipėsi į visuomenės turtinguosius ir…

Kentėjimų pedagogika

Pradžios knygoje skaitėme apie Dievo planą pasauliui išgelbėti. Prieš tai žmonija dėl nuodėmės padarinių patyrė kalbų sumaišymą ir buvo išsklaidyta po visą pasaulį. Dievas pasirinko Abraomą nešti pažadą, kad visos tautos bus vėl suburtos draugėn. Dievo pažado Abraomui viršūnė – žinia, kad jame visos žemės tautos ras palaiminimą (Pr 12, 3). Per Izraelio tautos istorijos…

Geroji išbandymų naujiena

Šio sekmadienio skaitiniuose iš pažiūros nelengva įžvelgti „Gerąją Naujieną”. Skaitome, kaip Jeremijas buvo įmestas į šulinį, kur įklimpo į dumblą ir kone mirė iš bado. Laiške žydams girdime įspėjimą, jog mums dar „neteko priešintis iki kraujo, grumiantis su nuodėme”. Pats Jėzus Evangelijoje sako atėjęs nešti „ne ramybės, o nesantarvės”. Panagrinėkime šiuos skaitinius iš eilės, kad…

Saule apsisiautusi Moteris

Autorius: BAŽNYČIOS ŽINIOS    Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų dogmą iškilmingai paskelbė popiežius Pijus XII 1950 metų lapkričio 1 d. Paskelbtoji tikėjimo tiesa nenustato, mirė Marija ar ne prieš paimama į dangų. Šiuo klausimu Bažnyčioje ilgus amžius vyko debatai. Paskelbtoji tikėjimo tiesa sako, kad Marija pilniausiai ir apsčiausiai dalyvauja amžinajame gyvenime su savo Sūnumi. Šis…

Tikėjimas be baimės

„Nebijok, mažoji kaimene”. Mūsų, krikščionių, gyvenimas turi būti paženklintas žinojimo, kad karalystė priklauso mums. Toks suvokimas išvaduoja nuo pavergiančios baimės. Šis įsitikinimas anaiptol nereiškia neatsakingo požiūrio į gyvenimą. Tai nereiškia, kad Dievas pasirūpins manimi, nesvarbu, ką aš beveikčiau. Kai kurie krikščionys mano, jog sąmoningai priėmę Jėzų kaip Viešpatį ir Gelbėtoją, jie gauna viską ir nebeprivalo…